• Na czasie
  ASORTYMENT
  to zestaw usług lub towarów, oferowanych nam przez jakąś firmę. W czasach centralnej dystrybucji używano tego wyrazu powszechnie.
  Nie zachęcał on tak bardzo do kupowania, nawet gdy towarzyszył mu przymiotnik szeroki. Dziś towary nazywane są ładniej i konkretniej, a asortyment jest słowem raczej technicznym.
  Jerzy Bralczyk
 • Łatwo pomylić
  UKRÓCIĆ
  Niby proste, od krótki, jak skrócić. Ale tu znaczenie przenośne, ze skracaniem się nie łączy, a z krótkością na dużą odległość.
  Do tego początkowe u. I, co szczególnie niebezpieczne, jakieś podobieństwo do okrutnego, który jest pisany na pewno przez u. Choć nie ma od tego przymiotnika żadnego wyrażającego okrucieństwo czasownika, to jest on na tyle sugestywny, że może na naszą wyobraźnię wpłynąć, gdy my kogoś albo ktoś nas próbuje ukrócić.
  Jerzy Bralczyk
 • To ciekawe
  Zbić kogoś z tropu
  Czyli: speszyć kogoś, pozbawić pewności siebie. Kiedy jesteśmy na tropie, czujemy się pewnie. Zaraz czegoś lub kogoś dopadniemy.
  Ale można nas z tego stanu wytrącić, czyli z tropu zbić. Czasownik zbić jest mocny, ale tak właśnie to czujemy, jakbyśmy siłą zostali skądś strąceni, wybici z rytmu. I tak lepszy ten trop od etymologicznie niejasnego i przez to tajemniczego pantałyku, z którego także często nas zbijają.
  Jerzy Bralczyk
Słowo dnia: wyjadać
Sponsorowane

Zagraj z nami!

Chcesz sprawdzić swoją znajomość języka?

Zagraj teraz

Zasady pisowni

87.4. [340] Kropka po cyfrach arabskich oznaczających liczebniki porządkowe
Po cyfrach arabskich oznaczających liczebniki porządkowe stawiamy kropki, np. na 10. (= dziesiątym) piętrze; w 3. (= trzeciej) osobie, po raz 7. (= siódmy).
Kropka po liczebniku może zostać opuszczona, jeśli z kontekstu jednoznacznie wynika, że użyty został liczebnik porządkowy, np. Chodzę do 8 klasy.
Po cyfrze oznaczającej datę nie daje się kropki, gdy nazwa miesiąca została zapisana słownie: 7 kwietnia, 17 maja (nie: 7. kwietnia, 17. maja) — zob. także 87.5.
... >>

Zmieniają się czasy,
zmieniają się słowa

Zobacz w Słowniku języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, jak przez pół wieku zmieniło się słowo amok
Więcej słów

Powiedz to inaczej

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego